Klubbens juniorer visar att framtiden är ljus

Flera av klubbens talangfulla juniorer har tävlat i veckan som gick, med goda resultat. SM i dressyr ponny ägde rum i Helsingborg och SM i hoppning, med kringklasser, gick av stapeln på Grevagården, Skövde.

Dressyr ponny i Helsingborg

Esmeralda Viktorsson vid prisutdelningen efter kval 2

Esmeralda Viktorsson vid prisutdelningen efter kval 2

I Helsingborg var det SM i dressyr ponny och klubben representerades av Esmeralda Viktorsson som gjorde sitt första SM i klass D1 med sin ponny Pelle (Polsbury Pericles). Esmeralda tog sig till A-final efter två mycket starka kvaltävlingar och slutade totalt på fjortonde plats av 53 startande - en imponerande debut! Grattis!

Hoppning ponny på Grevagården

Olivia Juréen med Flying Dragon tog sig till A-final i SM

Olivia Juréen med Flying Dragon tog sig till A-final i SM

HFK:s Hannah Blomberg, Olivia Juréen och Nathalie Davidsson tävlade i förra veckan i hoppning för ponny på Grevagården under SM-veckan.
 
Nathalie och Hannah tävlade båda i Alfab Pony Challenge med flera fina rundor var. Hannah vann en av deltävlingarna och tog sig till final som en av tio och slutade på femte plats.
 
Hannah och Olivia, som båda är endast 10 år gamla, tävlade i SM för B-ponny och tog sig till A-final båda två. "Det var hoppning i msv b - stort och svårt men lärorikt", berättar Jeanette Blomberg, Hannahs mamma. "De hamnade utanför placering men det har varit en fantastisk upplevelse för dem".
 
På söndagen kom Nathalie tvåa i Nat LA efter en felfri runda.
 
Grattis alla tre till väl genomförda tävlingar!
 
Nathalie Davidsson med Poppy (Patches IV). 2:a i Nat la

Nathalie Davidsson med Poppy (Patches IV). 2:a i Nat la

Hannah Blomberg med Surgalstown Danny Boy tog sig till A-final i SM. Hannah kom även femma i Alfab Pony Challenge med sin andra ponny.

Hannah Blomberg med Surgalstown Danny Boy tog sig till A-final i SM. Hannah kom även femma i Alfab Pony Challenge med sin andra ponny.

Kommentarer