Ridskoleverksamheten anpassas p g a covid-19

Covid -19 fortsätter att påverka klubbens verksamhet. Ridskoleverksamheten fortsätter men ridgrupperna kan påverkas.

Svenska Ridsportförbundet (SRF) har den 22 december uppdaterat sina rekommendationer för fortsatt ridskoleverksamhet. Detta med anledning av de nya skärpta restriktionerna som införts för att begränsa smittspridningen.

HFK håller därför nu på att analysera vilka åtgärder som behöver vidtas för att följa SRF:s rekommendationer även under vårterminen. Det kan bland annat innebära att planeringen av ridskolegrupper påverkas. Vi ber alla medlemmar att följa HFK:s hemsida under den närmsta tiden för att ta del av den senaste informationen.

För de jullovsaktiviteter som nu pågår på HFK har åtgärder vidtagits så att de följer rådande restriktioner.

HFK:s styrelse önskar alla medlemmar en God Jul!

 

Kommentarer